śliwy

Sadzenie śliwy krok po kroku – od ziarenka do bochenka... czy raczej od pestki do owocu!

Zacznijmy przygodę z sadzeniem naszej przyszłej gwiazdy ogrodu, prawdziwej królowej wśród drzew owocowych. Wyobraźcie sobie ciepłe letnie popołudnie i słodkie, soczyste śliwki prosto z waszego ogrodu czytaj więcej »

borówka amerykańska

Prawidłowe sadzenie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska jest nie tylko źródłem cennych witamin i minerałów, lecz również niezwykle aromatycznym i smacznym owocem. Drogocenne właściwości borówki korzystnie wpływają na organizm człowieka czytaj więcej »

AZALIA japońska Na PNIU

Charakterystyka różnych odmian azalii

Azalie to kwiaty z rodziny Rhododendronów, które dzięki przepięknym, różnokolorowym kwiatom świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie jako element dekoracyjny. Rośliny te idealnie komponują się z wielo czytaj więcej »

 

Prawidłowe sadzenie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska jest nie tylko źródłem cennych witamin i minerałów, lecz również niezwykle aromatycznym i smacznym owocem. Drogocenne właściwości borówki korzystnie wpływają na organizm człowieka. Co więcej jest to roślina, którą z sukcesem można uprawiać w przydomowym ogródku. Na jednym krzewie można w ciągu sezonu uzyskać nawet 6 – 7 kg owoców. Należy jednak skoncentrować się na prawidłowej uprawie oraz zapewnieniu wszystkich niezbędnych warunków, aby roślina obficie owocowała.

Kluczowe warunki, które są istotne do prawidłowego wzrostu i rozwoju borówki to zaciszne miejsce, a jednocześnie doskonale nasłonecznione. W dużym stopniu od stanowiska zależy jak obfitą ilość owoców uzyska się na jednym krzewie. Kiedy podłoże szybko się nagrzewa, pobudza się wzrost borówki, zwiększając tym samym ilość owoców. Decydując się na posadzenie kilku krzewów borówki amerykańskiej najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie ich w rzędzie w kierunku północ-południe. Istotne jest, aby miejsce wybrane do sadzenia było osłonięte od wiatru, a jednocześnie wolne od zastoisk mrozowych, w których gromadzi się woda.

Aby https://WWW.PODKARPACKIESADY.PL/21-borowki-amerykanskie borówka amerykańska mogła rozwijać się prawidłowo wymaga ona gleby kwaśnej. Ph powinno wynosić od 3,5 do 5,0. Gleba powinna być również dobrze przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy. Jednak to właśnie odczyn kwasowy ma największe znaczenie, gdyż przy wyższym pH znacznie zmniejsza się ilość owoców. Natomiast przy pH, które wynosi 6 borówka może nawet przestać rosnąć. Dlatego w przypadku, kiedy gleba w ogrodzie jest zasadowa konieczne jest stworzenie warunków glebowych samodzielnie. W tym celu należy wykopać dół, którego głębokość wyniesie co najmniej 35 cm, natomiast średnica 60 cm. Następnie należy wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory iglastych drzew oraz piasku. W przypadku sadzenia kilku borówek należy zachować odległość półtora metra od poszczególnych sadzonek. Bardzo korzystny wpływ na rozwój i wzrost borówek ma także ściółkowanie, a także wysypywanie wokół krzewu torfu wysokiego, trocin drzew iglastych, kory sosny lub liści dębu. Tego typu ściółka pomoże utrzymać temperaturę gleby, a jednocześnie o chroni rośliny przed przemarzaniem w zimie. Ściółka zabezpiecza również gleby przed nadmiernym parowaniem.

Wybierając sadzonki borówki amerykańskiej należy zwrócić uwagę na ich kondycję. Sadzonki borówki powinny być pozbawione chorób grzybowych, a także szkodników. Ważne jest również, aby system korzeniowy był nienaruszony. Wówczas z pewnością na nowym miejscu przyjmie się borówka sadzonki muszą być jednak wysokiej jakości.

Niezwykle szlachetne są borówki amerykańskie uprawa nie kończy się jednak na posadzeniu, gdyż przez pierwsze lata należy poświęcić roślinie stosunkowo dużo uwagi. Konieczne jest również usuwanie starych oraz chorych pędów. Dzięki temu w przyszłości owocowanie będzie jeszcze większe. Najlepsze owoce borówka uzyskuje napędach, które mają co najmniej 2 – 3 lata. Niezwykle istotnym elementem wpływającym na rozwój i owocowanie roślin jest również regularny dostarczanie wody.

Artykuły powiązane